Aterosklerozda qo‘llaniladigan dorilar: tasnifi va turlari
Aterosklerozda qo‘llaniladigan dorilar - lipid almashinuvining buzilishi natijasida yuzaga keladigan va tomirlarning ichki qobig‘ida xolesterin to‘planishi bilan kechadigan arteriyalarning surunkali patologiyalarini davolash uchun mo‘ljallangan dori vositalari sinfi.
Tasniflash
Farmakologik tasnif aterosklerotik o‘zgarishlarni davolash uchun vositalarning quyidagi guruhlarini belgilaydi:
Statinlar. Statinlarning 4 avlodi farqlanadi. Oxirgi avlod eng samarali hisoblanadi. Bu dorilar aterosklerotik blyashka yallig‘lanishini kamaytiradi, qonni suyultiradi va shu bilan tromblar paydo bo‘lish xavfini kamaytiradi.
Fibratlar. Ta’siri aterosklerotik jarayon rivojlanish xavfini kamaytirishga qaratilgan dori vositalarining guruhidir. Ular organizmda yog‘ almashinuvini tezlashtirib, yog‘ metabolizmiga yordam beradi.
Gipolipid tabletkalar. Bunday tabletkalarning vazifasi organizmdagi lipid jarayonlarini normallashtirishdir.
O‘t kislota sekvestrantlari. Jigarda ishlab chiqarilgan o‘t kislotalari va xolesterinni bog‘lash orqali umumiy xolesterin miqdorini kamaytiradi.
Nikotin kislota. Ushbu preparatning ta’sir mexanizmi qon tomirlarini kengaytirish, metabolik jarayonlarni normallashtirish va yog‘lardan energiya ajratish uchun mas’ul bo‘lgan fermentlarni faollashtirishdan iborat.
Aterosklerozda preparatlarning funksional ta’siri
Ushbu sinfga mansub dori vositalari tomirlardagi aterosklerotik o‘zgarishlarning oldini olish va davolash uchun qo‘llaniladi. Ularning ta’siri qonda xolesterin konsentratsiyasini kamaytirishga qaratilgan.
Mutaxassis aterosklerozda qo‘yilgan tashxis va terapiya maqsadiga qarab medikamentoz davolash kursini tayinlaydi.
Oyoq qon tomirlari aterosklerozida qo‘llaniladigan preparatlar oyoq qon tomir tizimida patologiyalar paydo bo‘lganda zarur. Pastki muchalar aterosklerozida dori vositasining ta’siri tomirlarni kengaytirish, qon mikrotsirkulyatsiyasini yaxshilash, yog‘ almashinuvini barqarorlashtirishdan iborat.
Oyoq tomirlarini davolash uchun preparatlarga quyidagilar kiradi:-
antikoagulyantlar;
antitrombotsitar medikamentlar;
tomirlarni kengaytiruvchi vositalar;
va boshqalar.
Aterosklerozni davolash uchun dori-darmonlarni sotib olish
Poytaxt dorixonalari tomir kasalliklarining oldini olish va davolash uchun keng turdagi dori vositalarini taklif etadi. Eng qulay variantni topish uchun bizning PharmaClick.uz saytimizdagi qulay navigatsion qidiruvdan foydalaning. Biz Toshkent shahri va butun respublika bo‘ylab dori-darmonlarni topish, buyurtma berish va yetkazib berish bo‘yicha keng ko‘lamli xizmatlarni taklif etamiz. Bundan tashqari, bizning xizmatimiz yordamida siz har doim o‘zingizga kerakli preparatni band qilishingiz va uni o‘zingizga qulay vaqtda olib ketishingiz yoki uyingizga yoki ofisingizga yetkazib berishni buyurtma qilishingiz mumkin.
Diqqat!
Ma'lumotlar faqat ma'lumot olish uchun berilgan va o'z-o'zidan davolanish uchun qo'llanma sifatida foydalanilmasligi kerak. Faqat shifokor preparatni buyurishga qaror qilishi mumkin, shuningdek uni qo'llash dozasi va usullarini aniqlaydi.
Pharmalick.uz veb-sayti Pharmalick.uz veb-saytida joylashtirilgan ma'lumotlardan foydalanish natijasida yuzaga kelishi mumkin bo'lgan salbiy oqibatlar uchun javobgar emas.