Gipertoniya kasalligini nima bilan davolash mumkin?
Gipertoniya preparatlari ta’siri arterial bosimni pasaytirishga qaratilgan dori vositalarini o‘z ichiga olgan farmakologik guruhdir. Gipertoniya kasalligi - yurak-qon tomir tizimi faoliyatining buzilishi natijasida qon bosimining turg‘un va uzoq muddatli ko‘tarilishidir. Gipertoniya kasalligida qon bosimining ko‘tarilishi boshqa ichki a’zolar kasalliklari bilan bog‘liq emas.
Gipertoniya kasalligini o‘z vaqtida davolash kerak, chunki patologiyani e’tiborsiz qoldirish jiddiy oqibatlarga va og‘ir kasalliklarga olib kelishi mumkin. Odatda patologiya o‘zini hech qanday namoyon qilmaydi, lekin bosimning keskin ko‘tarilishida (gipertonik krizlar) yaqqol namoyon bo‘ladi. Bunday holatning belgilari quyidagicha bo‘ladi:
Dastlabki alomatlar paydo bo‘lishi bilan shifokorga murojaat qilish zarur. Mutaxassis diagnostika tekshiruvini o‘tkazadi va gipertoniyaga qarshi dorilarning optimal kursini belgilaydi. Yuqori qon bosimi ga qarshi tabletkalarni mustaqil ravishda tanlash mumkin emas, chunki davolanishga noto‘g‘ri yondashuv vaziyatni yanada og‘irlashtirishi mumkin.
Gipertoniyada qaysi preparatlar samaraliroq?
Kasallikni davolash kompleks ravishda bo‘lishi va yuqori qon bosimiga qarshi dori-darmonlarni qabul qilishni, ovqatlanishni, jismoniy faollik darajasini normallashtirishni, kasallikning keyingi rivojlanishining oldini olish uchun profilaktika choralarini o‘z ichiga olishi kerak.
Toshkentda gipertoniyaga qarshi vositalarni xarid qilish
Yuqori qon bosimiga qarshi eng yaxshi dorini PharmaClick.uz internet-dorixona saytidan arzon narxlarda xarid qilishingiz mumkin. Bizda turli farmatsevtika ishlab chiqaruvchilarining zamonaviy samarali preparatlari mavjud. Siz o‘zingizga kerakli dori vositasini tanlab, darhol buyurtma berishingiz yoki keyinroq olib ketish uchun band qilishingiz mumkin. Biz buyurtmangizni Toshkentdagi uyingizga va O‘zbekistonning boshqa shaharlariga o‘z vaqtida yetkazib berish haqida qayg‘uramiz.